Pokládáme na zahradu nadzemní bazén


Rozhodli jste se, že pořídíte vašim dětem malý zahradní nadzemní bazén? A chtěli byste jej provozovat bez chlóru, například s dezinfekční UV lampou nebo s dezinfekcí na bázi polymerů, které se již používají ve zdravotnictví i v potravinářském průmyslu a jsou údajně zcela bezpečné? Pokud se rozhodnete mít na zahradě bazén nadzemní, bude zapotřebí pro něj vybrat vhodné místo a zároveň patřičně upravit terén. Ten by měl být nejprve srovnán do roviny, důkladně udusán a zpevněn a zbaven hrubých kusů kamenů, štěrku, kořenů, větví a dalších předmětů, které by mohly poškodit dno nádrže. Uvědomte si, že na dno bazénu působí tlak vody značnou silou, a že i drobný kámen jej může nevratně poškodit.

provoz bazénu

Jakmile se povrch pro usazení bazénu upraví a vysype například prosetou směsí zeminy s jemným pískem, položí se před pokládkou nádrže na zem plachta pod bazén. Jedná se o geotextilii, která má svůj význam jako další bezpečnostní prvek.

Mechanické poškození – podložka dále snižuje tlak ostrých částí zeminy na dno bazénu, toto změkčení poskytuje ochranu nádrže před poškozením tlakem vody a tlakem bosých chodidel osob, které se v bazénu pohybují.

Prorůstání kořenů – geotextilní podložka se využívá například na náspech vlakových tratí, aby zabránila prorůstání vegetace a pádu zeminy či kamenů na trať. Podobným způsobem bude chránit váš bazén. Podložky se vyrábí ze zdravotně nezávadného plastu, nemusíte mít tedy obavy, že by tu došlo k nějaké toxické kontaminaci.

voda v bazénu

Plísně a hniloba – podložka snižuje tvorbu plísní a hniloby, je prodyšná a v blízkosti bazénu by se pak neměl tento problém vyskytovat ve značné míře.

Snazší čištění dna – díky geotextilii se vám bude bazén lépe čistit od hlíny a plísní či hnilobných usazenin, které by se tu objevily při přímém kontaktu zeminy s dnem nádrže. Oceníte to, jestliže nechcete bazén zazimovat a budete jej po ukončení koupací sezóny uklízet do garáže nebo do sklepa.

Back To Top