O tom, že internet nemusà být až tak bezpeÄný, jak by se nám mohlo zdát, nenà pochyb. Ukazuje se vÅ¡ak, že jeho výhody znaÄnÄ› pÅ™evyÅ¡ujà nad doposud známými riziky. PÅ™esto je vÅ¡ak dobré tato rizika znát a snažit se jim pÅ™edejÃt. A k tomu patřà i to, abychom dokázali rozpoznat skuteÄnÄ› důvÄ›ryhodnou internetovou stránku.
Â
Zde vÅ¡ak nezáležà jen na tom, zda si z nà nÄ›co objednáváme, nebo tam zadáváme nÄ›jaké pÅ™ihlaÅ¡ovacà údaje. Tomu bychom se ostatnÄ› mÄ›li vyhnout v jakékoliv situaci, s výjimkou naprosto prověřených obchodů. Bohužel, v mnoha pÅ™Ãpadech je nabÃzeno pouze na tÄ›chto pochybných obchodech.
Â
Důležité jsou také informace, které nám ona stránka nabÃzÃ. Nezapomeňme, že na vlastnà webovou stránku si každý může napsat v podstatÄ› cokoliv, a jen málokdy se Å™eÅ¡Ã, zda je to pravda Äi nikoliv. I dÃky tomu se objevujà nejrůznÄ›jÅ¡Ã podvodné reklamy a weby.
Â
Â
Ideálnà tedy je ověřovat informace z vÃce zdrojů, a vždy se snažit dojÃt k tomu původnÃmu. I zde vÅ¡ak můžeme padnout to algoritmové pasti, kdy nám na základÄ› naÅ¡ich preferencà bude vyhledávaÄ nabÃzet pÅ™edevÅ¡Ãm ty výsledky, které náš názor již podporujÃ. To rozhodnÄ› nenà ideálnÃ.
Â
Je tedy potÅ™eba cÃlenÄ› vyhledávat i jiné názory a také důvody, proÄ jim lidé věřÃ. Teprve pak můžeme obojà skuteÄnÄ› porovnat a urÄit, zda je daná internetová stránka pravdivá Äi nikoliv. JistÄ›, může se to zdát zbyteÄné, avÅ¡ak znaÄnÄ› tÃm snÞÃme Å¡anci, že se necháme nÄ›kým napálit.
Â
Â
Dále je zde již zmÃnÄ›ná ochrana osobnÃch údajů. Jako pravidlo bychom je nemÄ›li nikomu poskytovat, pokud to nenà nezbytnÄ› nutné. Může se totiž stát, že nám pÅ™ijde napÅ™Ãklad e-mail od naÅ¡Ã banky, který nás vyzve pro kliknutà na odkaz na pÅ™ihlášenÃ. V takovém pÅ™ÃpadÄ› jde vÅ¡ak vÄ›tÅ¡inou o podvodnou stránku, která tu od vaÅ¡Ã banky pouze imituje, aby zÃskala pÅ™Ãstup k vaÅ¡im údajům. Pak se mohou pÅ™ihlásit do vaÅ¡eho úÄtu a manipulovat s nÃm.
Â
I to jsou důvody, proÄ je potÅ™eba pÅ™i použÃvánà internetu dbát opatrnosti.