Asi není lepší pocit, než si k svačině utrhnout čerstvé jablko přímo ze stromu. A vzhledem k tomu, že právě jabloním se v našich podmínkách velmi daří, to není nic náročného. V podstatě si jen stačí koupit stromek a zasadit jej na svém pozemku. Pak už jen čekáme, až budou první jablíčka. Zdá se to jednoduché, ovšem realita bývá často mnohem komplikovanější.
Pokud chceme mít jistotu, že sazenice skutečně bude prospívat, je dobré se zajímat, od koho ji vlastně kupujeme. Jako u všech produktů, i zde platí, že ne všichni prodejci mají stejně kvalitní zboží. A je jasné, že ty silnější a zdravější kusy budou mít lepší šanci, že budou prosperovat. Proto dobře vybírejme, jaký vlastně koupíme.
Ovšem i když vybereme ten pravý, stále ještě není zaručen úspěch. Tím, co jej v prvních měsících může nejvíce ohrozit, jsou škůdci a počasí. Starší strom se s těmito problémy vypořádá podstatně lépe, ovšem mladý semenáček něco takového nemusí ustát. Je tedy potřeba mu poskytnout vhodnou ochranu.
Škůdci a choroby obecně jsou často velkým problémem. I když kompletně stromek nezlikvidují, často zpomalí jeho růst, a pokud už má nějaké květy či dokonce plody, můžeme se s nimi v podstatě rozloučit. V naší zemi jsou nejčastějším problémem mšice, avšak můžeme narazit i na jiné.
Pak také musíme dávat pozor, kam jej sázíme. Musíme totiž počítat s tím, že strom může dorůst skutečně velkých rozměrů, pokud jej necháme. A to samé platí o kořenech. Ty mohou poškodit základy našeho domu, nebo se dostat i k sousedům, kteří z toho také nebudou nadšeni. Musíme tedy pamatovat na dostatek místa.
Voda je také velmi důležitým prvkem, zvláště v prvních několika letech rychlého růstu. Ideálně je potřeba podle venkovní teploty až 8 litrů denně, což se projeví na našem účtu za vodu.
Je tedy otázkou, zda do toho všeho skutečně jít. Romantické představy jsou totiž sice pěkné, avšak jen málokdy odpovídají skutečnosti.